Historia układania kwiatów sięga czasów starożytnych Egiptu. Najwcześniejszy znany kwiat układający kwiaty sięga starożytnego Egiptu. Egipcjanie udekorowali kwiatami już 2500 roku przed naszą erą. Regularnie układali cięte kwiaty w wazonach, i stylizowane aranżacje były używane podczas pochówków, na procesje i po prostu jako dekoracje stołowe. Ilustracje ułożonych kwiatów znaleziono na rzeźbionych w Egipcie płaskorzeźbach kamiennych i malowanych dekoracjach ściennych.

Kwiaty ślubne w starożytnym Egipcie

Kwiaty dobrano według symbolicznego znaczenia, z naciskiem na znaczenie religijne. Na przykład kwiat lotosu lub lilia wodna była uważana za święte dla Isis i często była włączana do układów. W grobowcach starożytnych Egipcjan znaleziono wiele innych kwiatów, a wianki kwiatów były noszone przez bliskich i pozostawiane przy grobach. Były to: niebieska oblita, anemon makowy, iris sibirica, delfin, narcyz, palma palmowa, papirus i róża.

Delikatna wiązanka ślubna

Starożytni Grecy i Rzymianie – wiązanki ślubne

Grecy i Rzymianie również używali kwiatów. Starożytni Grecy użyli kwiatów i ziół do ozdabiania. Często nie używali wazonów, skupiając się na wieńcach i wieńcach. W terakocie umieszczaliby materiał roślinny, taki jak gałązki oliwne. Na wesela prawdopodobnie użyto liściastych gałęzi. Wrzucali płatki na podłogi i łóżka. Podobnie jak Egipcjanie, Grecy i Rzymianie preferowali stosowane przez nich kwiaty i liście.

Najpopularniejsze liście używane przez Greków i Rzymian to żołędzie, liście dębu, laura, bluszcz, zatoka i pietruszka. Zwycięzcom zawodów lekkoatletycznych w starożytnych olimpiadach wręczono wieńce, wianki te wręczono także osobom zwyciężającym w zawodach na spotkaniach poetyckich, a w Rzymie symbolizowały one zwycięstwo wojskowe i uwieńczeniem zwycięskiego dowódcy na cześć jego triumfu. Wianek wieniec był dla Greków symbolem władzy, honoru, lojalności, oddania, został nagrodzony dla sportowców, poetów, przywódców obywatelskich, żołnierzy i bohaterów. Więcej czytaj o tym na stronie dekoracjegirlanda.pl.

Preferowane kwiaty to róże, hiacynty, wiciokrzew, fiołki i lilie. Wybrano również inne kwiaty, takie jak tulipany, larkspur i nagietki, aby nadać im kształt, kolor i formę.

Zwyczaje związane z wiązankami ślubnymi

Bogactwo i władza doprowadziły Rzymian i Greków do większego luksusu w używaniu kwiatów, które, podobnie jak Egipcjanin, były używane w obrzędach religijnych. Na bankietach na posadzce rosły róże do głębokości jednej stopy, a kwiaty „padały” z sufitu. Zapach tak wielu róży niemal duszył. Rzymianie używali róż przy wielu posiłkach i ze względu na swój przytłaczający zapach, róża była znana jako „Godzina Różu”.